Domowe SPA - relaks pośród czterech ścian
Opublikowano: 27 Marzec 2020
Okres przymusowej kwarantanny nie musi oznaczać nudy w domu. Wprost przeciwnie - większą ilość wolnego czasu można twórczo wykorzystać. Maraton filmowy to tylko jeden z pomysłów, ale my polecamy całkowity relaks i odprężenie, czyli domowe SPA. Wbrew pozorom nie potrzebujesz wyszukanych kosmetyków, aby poczuć się niczym w prawdziwym kurorcie. Wystarczą codzienne preparaty oraz produkty spożywcze z Twojej kuchni. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak dodatkowo zadbać o siebie w tym okresie.
Cisza i spokój
SPA, także to domowe, kojarzy się przede wszystkim z relaksem, a co za tym idzie, z ciszą i spokojem. Dzwoniący uporczywie telefon, płaczące dziecko czy remont u sąsiada może skutecznie uniemożliwić tego typu wypoczynek. Warto więc wybrać taką porę dnia, w której masz najwięcej spokoju. Najlepszym pomysłem jest wieczór, ponieważ zaraz po wszystkich zabiegach upiększających będziesz mogła udać się bezpośrednio do łóżka. A sen po takim odprężeniu jest wyjątkowo przyjemny i regenerujący. Zarezerwuj więc sobie czas tylko dla siebie i jeśli trzeba, uprzedź domowników, że przez najbliższą godzinę jesteś dla nich niedostępna. Świat się w tym czasie nie zawali, a Ty zyskasz okazję do pełnego odpoczynku.
Odpowiednie otoczenie
Cisza i spokój to oczywiście niezbędne elementy domowego SPA, ale nie mniej ważne jest otoczenie. I znowu, wieczór wydaje się lepszym pomysłem, ponieważ stwarza przyjemniejszy nastrój - szczególnie gdy zamiast ostrego światła lampy, postawisz na rozproszony blask świec. Ciekawą opcją jest również włączenie relaksującej muzyki, która wprowadzi Cię w stan wyciszenia i pełnego odprężenia. Playlista dowolna, ale decydując się na domowe SPA, warto sięgnąć po muzykę klasyczną lub dźwięki natury, które pomogą się zrelaksować i poprawią samopoczucie. Ostatnią kwestią, o którą warto zadbać, przygotowując otoczenie, jest dostęp do kosmetyków. Podczas tych kilkudziesięciu minut tylko dla siebie wykonasz przeróżne zabiegi (peeling, maseczka na twarz, kąpiel, masaż olejkiem itd.), więc najlepiej zawczasu zgromadzić wszystkie kosmetyki w jednym miejscu, aby później ich gorączkowo nie szukać.
Peeling ciała
Zabiegi SPA w domowym zaciszu warto wykonać w ustalonym porządku. Dzięki temu czas przeznaczony na relaks będzie wystarczający, a pielęgnacja skuteczna. Na początku warto postawić na peeling całego ciała, który złuszczy martwy naskórek, pobudzi krążenie i przygotuje skórę, na przyjęcie składników aktywnych z innych preparatów. Możesz wykorzystać gotowy peeling z drogerii albo stworzyć go sama. W tym celu wystarczy oliwa, oliwka dla dzieci, olej kokosowy (nierafinowany!) lub zwykły żel pod prysznic, które staną się bazą. Dodaj do nich sól morską, gruby cukier lub drobnoziarnistą kawę. Następnie całość dobrze wymieszaj, aż do uzyskania jednolitej masy i rozprowadź po skórze. Później dokładnie opłukaj ciało pod bieżącą wodą. Lekkie zaczerwienienia na skórze to normalna reakcja i powinno ono zniknąć w ciągu kilku minut. Taki zabieg warto wykonać raz w tygodniu, co pomoże utrzymać jędrność i pozbyć się toksyn z organizmu.
Relaksująca kąpiel
Relaks podczas kąpieli to podstawa domowego SPA. To właśnie wtedy następuje całkowite odprężenie i możesz zregenerować zarówno ciało, jak i umysł. Zacznij od napełnienia wanny ciepłą (ale nie gorącą!) wodą, do której dodasz sole, olejki lub mieszankę ziół. I znowu - możesz wykorzystać gotowe kosmetyki z drogerii (np. specjalne sole do kąpieli) lub stworzyć je własnoręcznie. W zasadzie nie ma złych połączeń, a w domowym SPA możesz wykorzystać różne składniki ze swojej kuchni. Mleko, miód, zioła (np. mięta, rumianek, melisa), płatki owsiane, czerwone wino, czy imbir fenomenalnie wpłyną na wygląd Twojej skóry. Wykorzystaj w pełni potencjał takiej kąpieli - włącz relaksującą muzykę, zadbaj o pachnące dodatki, zanurz ciało w wodzie i przez chwilę nie myśl o niczym innym, tylko o swojej przyjemności.
Pielęgnacja skóry twarzy
Czas spędzony w wannie możesz wykorzystać do pielęgnacji twarzy. Podobnie, jak w przypadku ciała i tutaj trzeba najpierw zadbać o złuszczenie martwego naskórka. Jednakże gruboziarnisty peeling będzie zbyt mocny dla delikatnej skóry na twarzy, więc lepiej użyj specjalnych żeli 2w1 dopasowanych do Twojego rodzaju cery. Następnie nałóż na twarz ulubioną maseczkę i delikatnie wmasuj krem w skórę. Ponownie możesz wykorzystać kosmetyki drogeryjne lub sama zrobić odpowiednie maseczki (np. z jogurtu, aloesu, miodu). Bez względu na wybór, jedno jest pewne - Twoja skóra będzie Ci wdzięczna za tę chwilę relaksu. Nie zapomnij również o oczach, dzięki czemu cała twarz zyska promienny wygląd. W tym celu nałóż na powieki kompres z czarnej herbaty lub cienkie plasterki ogórka. Możesz też sięgnąć po gotowe płatki pod oczy.
Skóra głowy i włosy
Podczas kąpieli znajdzie się również czas na pielęgnację włosów. Po ich umyciu nałóż na nie maskę lub odżywkę. Dodatkowo postaw na delikatny masaż skóry głowy, który pobudzi cebulki i sprawi, że będą lepiej chłonąć składniki aktywne z odżywki. Po kilku minutach spłucz dokładnie włosy (ostatnie płukanie zimną lub ewentualnie chłodną wodą, ponieważ zamyka łuski włosa) i osusz ręcznikiem. Zrezygnuj z suszarki, gdyż gorące powietrze niszczy ich strukturę i sprawia, że stają się one łamliwe i matowe. A co ze spaniem z mokrą głową? Od lat pokutuje mit, że mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, szczególnie podczas snu. W nocy wielokrotnie zmieniasz pozycję i trzesz głową po poduszce, co z pewnością jest dużym wyzwaniem dla Twojej czupryny. Jednakże okazuje się, że suszenie jest dużo gorszym rozwiązaniem, niż spanie z mokrą głową! Jeżeli mimo wszystko obawiasz się negatywnych skutków, to postaw na satynową poszewkę, która zminimalizuje tarcie. Poza tym warto na noc spiąć włosy w prosty kucyk, ale w tym celu użyj delikatnych gumek, które nie powodują odkształceń.
Dłonie i stopy
Domowe SPA zakłada pielęgnację całego ciała, więc nie można zapomnieć także o dłoniach i stopach. Szybki manicure i pedicure nie zajmie dużo czasu, ale sprawi, że będą one zadbane. Nałóż odżywkę, pomaluj paznokcie na ulubiony kolor i wmasuj w skórki oliwkę, która je zmiękczy. Nie zapomnij również o kremie nawilżającym. Świetnym pomysłem jest nałożenie na noc bawełnianych skarpet i rękawiczek, które ułatwią wchłanianie składników odżywczych przez noc. Jednak jeżeli przeszkadzają Ci one podczas snu, to noś je tylko przez pierwsze kilkanaście minut po nałożeniu kremu.
Balsam do ciała, czyli kropka nad i
Ostatnim zabiegiem w domowym SPA powinno być nałożenie na skórę balsamu lub olejku. Warto ten krok połączyć z krótkim masażem, który jeszcze lepiej aktywuje składniki kosmetyczne. Masaż rozpoczynamy od nóg, następnie w górę przez pośladki, brzuch i lędźwie, a na okolicach klatki piersiowej kończąc. Przed nałożeniem nocnego stroju warto chwilę odczekać, tak aby kosmetyk dobrze się wchłonął. Dzięki temu na ubraniach nie zostaną tłuste plamy. Nie zapomnij również o skórze szyi i twarzy, ale znowu - w tym przypadku postaw na lżejsze kremy, które są przeznaczone do Twojej cery. Tutaj również zrób krótki masaż, co ma podwójne znaczenie, ponieważ pozwala spłycić zmarszczki i wzmocnić napięcie skóry.
Co po kąpieli?
SPA w domowym zaciszu to nie tylko zabiegi upiększające, ale również mile spędzony czas po kąpieli. Zrelaksuj się więc przy filmie lub książce, wypij ziołową herbatę lub posłuchaj ulubionej muzyki. Możesz też nadrobić czas z partnerem lub wykorzystać wolną chwilę na swoją pasję. Warto organizować sobie takie SPA domowe przynajmniej kilka razy w miesiącu, ponieważ wpływa to zbawienie nie tylko na Twoje ciało, ale i zdrowie. Odpowiedni relaks pozwala przygotować się do trudów kolejnego dnia i z innej perspektywy spojrzeć na ewentualne problemy. Jest też świetną okazją, aby zwolnić na chwilę i zająć się tylko sobą.