Masaż twarzy
Opublikowano: 29 Kwiecień 2020
Masaż twarzy
Masaż twarzy to nawyk, który warto w sobie wypracować, ponieważ efekty przejdą Wasze najśmielsze oczekiwania. Już kilkanaście minut dziennie w zupełności wystarczy, aby spowolnić upływ czasu, wzmocnić skórę czy pozbyć się opuchlizny. Poza tym szybki masaż rano pobudza lepiej niż kawa, a z kolei wieczorem pozwola się łatwiej zrelaksować. Jednak, jak go prawidłowo wykonać, aby mieć stuprocentową pewność, że przyniesie korzyści dla zdrowia i urody? Jakie są techniki masażu i co warto mieć zawsze pod ręką podczas gimnastyki twarzy? O tym możecie dowiedzieć się z naszego najnowszego tekstu. Zapraszamy więc do czytania!
Krótka historia masażu
Masaż - pod różną formą - był obecny w większości znanych kultur na świecie. Starożytni Chińczycy i Hindusi doceniali prozdrowotną moc ucisku, a Grecy czy Rzymianie korzystali z masażu w celu złagodzenia bólu po walce lub ćwiczeniach. Starożytne łaźnie służyły nie tylko do obmywania ciała, ale również do jego regeneracji właśnie poprzez odpowiedni nacisk. Siłą rzeczy techniki masażu objęły także inne części ciała, w tym twarz. A do rangi sztuki wyniosły ją kraje azjatyckie, czego dowodem jest stale rosnąca popularność metod wywodzących się z dalekiego wschodu. I chociaż wybór techniki jest często kwestią drugorzędną i zależy od osobistych preferencji, to warto się z nimi zapoznać i je osobiście przetestować. Pozwoli to dopasować metodę do własnych potrzeb i tym samym na stałe wprowadzić masaż w swój plan dnia.
Wskazania i przeciwwskazania do masażu
Masaż twarzy można wykonywać praktycznie w każdych warunkach i każdym wieku, gdyż przynosi same korzyści i działa na wszystkie poziomy skóry. Złuszcza martwy naskórek, redukuje płytkie zmarszczki i wygładza te głębokie, poprawia elastyczność, rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu skóra jest bardziej odżywiona i dotleniona. Oczyszcza cerę poprzez wydalenie toksyn i relaksuje, co niweluje uczucie zmęczenia oraz napięcia. Same plusy. Jednak z masażu twarzy trzeba zrezygnować w kilku przypadkach. Do najczęstszych z nich należą:
- stany gorączkowe i zapalne,
- choroby alergiczne i zakaźne skóry,
- problemy i stany ropne zębów,
- nadczynność tarczycy,
- guzki niewiadomego pochodzenia.
W dwóch ostatnich przypadkach ewentualny masaż twarzy warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub innym specjalistą.
Najlepsza pora na masaż
W zasadzie masaż twarzy można wykonać w każdej chwili, jednak z doświadczenia wiemy, że czasami trudno znaleźć wolny kwadrans w ciągu dnia. Jest to szczególnie trudne na samym początku takiej przygody, gdyż trzeba wtedy zwracać baczną uwagę na siłę nacisku, kierunek ruchów i ułożenie dłoni. Dlatego też polecamy wykonać masaż wieczorem przed pójściem do łóżka, ponieważ wówczas jest tego czasu troszeczkę więcej. Oczywiście wraz z upływem kolejnych dni oraz tygodni nabierzesz sprawności i biegłości w wybranych technikach i prawidłowe ruchy będziesz wykonywać machinalnie, bez zwracania na nie większej uwagi. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki masaż wykonać podczas seansu filmowego lub relaksującej kąpieli.
Jak często wykonywać masaż twarzy?
Czy można przesadzić z masażem? Masaż ma bez wątpienia prozdrowotne właściwości i przy tym znacząco poprawia wygląd skóry, ale trzeba znaleźć złoty środek. Zbyt częste i zbyt długie naciskanie na delikatną skórę twarzy może skutkować jej podrażnieniem. Nie liczy się więc ilość, a jakość. W związku z tym w zupełności wystarczy kilkanaście minut dziennie, a bardziej zainteresowane osoby mogą dodać dłuższy masaż raz w tygodniu. Chodzi przecież o przyjemność, a nie katorgę. Po pewnym czasie sama nauczysz się słuchać swojej skóry i lepiej rozumieć jej potrzeby, co pozwoli Ci na odpowiedni dobór czasu, techniki i intensywności masażu. Do tego czasu najlepiej trzymać się utartych schematów.
Przygotowania do masażu
Przed przystąpieniem do masażu twarzy trzeba ją dobrze oczyścić. Demakijaż jest tutaj podstawą, ponieważ masaż pobudza krążenie, przez co skóra lepiej absorbuje składniki odżywcze z wykorzystywanych olejków, ale również wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Oczyszczenie cery jest więc konieczne, w przeciwnym razie można sobie bardziej zaszkodzić. Kolejnym krokiem jest wybór olejku do masażu. Rynek oferuje ich mnóstwo i można kierować się ich właściwościami lub po prostu swoimi preferencjami. Do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych wyborów należą:
- olejek różany (każdy rodzaj skóry),
- olejek z awokado (cera wrażliwa, problematyczna i dojrzała),
- olejek arganowy (cera dojrzała).
Warto testować różne opcje, aby przekonać się, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
Ostatni etap przygotowań to zapewnienie sobie kilkunastu minut wolnego czasu, co pozwoli Ci skupić się tylko na masażu i swojej przyjemności. Dla początkujących osób polecamy skorzystanie z filmików instruktażowych lub naszego mini poradnika. Dla stworzenia bardziej relaksującego nastroju, można zapalić święcę zapachową i puścić ulubioną muzykę w tle.
Masaże twarzy i ich rodzaje
Trudno w jednym miejscu spisać wszystkie sposoby masowania twarzy, ale z pewnością można wskazać najpopularniejsze z nich. Sława poszczególnych technik wynika trochę z chwilowych trendów, ale również z potrzeb kobiet w różnym wieku. W związku z tym krótki ranking metod wygląda następująco:
- odmładzający masaż twarzy - redukcja zmarszczek i wygładzenie skóry,
- japoński masaż twarzy - relaksacja, odmłodzenie i poprawa krążenia,
- masaż twarzy Tanaka - ujędrnienie skóry i wyszczuplenie twarzy
- klasyczny masaż twarzy - relaks, odmłodzenie, ujędrnienie skóry lub jej pobudzenie (efekt w dużej mierze uzależniony jest od intensywności i siły nacisku dłoni).
W naszym krótkim poradniku skupimy się na ostatniej propozycji, ponieważ jest to idealna opcja na sam początek przygody z gimnastyką mięśni twarzy.
Klasyczny masaż twarzy - krok po kroku
Poniższa instrukcja przeprowadzi Was krok po kroku przez wszystkie etapy klasycznego masowania twarzy. Jest to wyjątkowo prosta i przyjemna metoda, której opanowanie daje podstawy do dalszej zabawy z innymi technikami. Tak - zabawy, gdyż właśnie w ten sposób warto patrzeć na masaż skóry, dzięki czemu efekty będą z pewnością jeszcze lepsze. Jak więc wykonać klasyczny masaż? Wystarczy tylko kilka kroków do pięknej cery:
- Demakijaż i oczyszczenie twarzy.
- Peeling (opcjonalnie).
- Rozgrzanie skóry, czyli kilka szybkich ruchów na szyi (od dołu do góry), i poszczególnych partii ciała - od żuchwy przez policzki aż po czoło (od dołu do góry i od środka na boki).
- Rozgrzanie olejku w dłoniach (potarcie).
- Masaż czoła - od środka w kierunku skroni okrężnymi ruchami. Całość powtórzyć kilkukrotnie (5-7 razy) i zakończyć lekkim uciskiem na skroniach.
- Masaż nosa - jednym palcem od czubka aż po punkt między brwiami. Całość powtórzyć kilkukrotnie (3-5 razy).
- Masaż okolic oczu - palec wskazujący położyć na linii brwi, a środkowy pod okiem i delikatnie uciskać od wewnętrznej do zewnętrznej strony oczu. Całość powtórzyć kilkukrotnie (3-5 razy), ale pamiętać, że skóra jest w tych okolicach bardzo delikatna, więc masaż musi być lekki.
- Masaż okolic ust i brody - dwa lub trzy palce dłoni położyć na brodzie pod ustami i posuwistymi ruchami kierować je na zewnątrz oraz do góry. Okolice ust masować nad górną wargą - zawsze ku górze. Całość powtórzyć kilkukrotnie (5-7 razy).
- Masaż policzków - poczynając od okolic brody posuwać się kolistymi ruchami w stronę skroni. Całość powtórzyć kilkukrotnie (5-7 razy).
- Całość zakończyć delikatnym oklepywaniem skóry opuszkami palców.
Masaż twarzy powinien być czystą przyjemnością, więc zrezygnuj z siły. Skóra jest w tych miejscach delikatna, a przecież nie chcesz jej uszkodzić. Wprost przeciwnie - taka gimnastyka ma poprawić jej kondycję, więc trzeba odpowiednio dostosować siłę nacisku. Już po kilku dniach zauważysz swoje preferencje i nauczysz się dopasowywać intensywność i czas masażu. A wtedy pozytywne efekty w wyglądzie pojawią się same.
Masaż twarzy za pomocą akcesoriów
Prawdziwe entuzjastki masowania i ćwiczenia twarzy chętnie sięgają po różnego rodzaju dodatki, dzięki którym ten proces przebiega jeszcze sprawniej i przyjemniej. I znowu - możliwości na rynku są praktycznie nieograniczone, a koszt takich akcesoriów niewielki, więc warto je przetestować. Świetnym wyborem są wszelkiego rodzaju rollery, które dodatkowo pobudzają skórę i przyczyniają się do lepszego wchłaniania substancji odżywczych. Ich rodzaj, wielkość i wagę możesz oczywiście dobrać pod siebie i swoje potrzeby. Dobrym pomysłem jest zmienianie swoich przyzwyczajeń, co kilka lub kilkanaście tygodni, ponieważ skóra twarzy dość szybko się przyzwyczaja do zabiegów i w związku z tym potrzebuje zmian. Im bardziej urozmaicisz sobie codzienne rytuały, tym lepsze długofalowe efekty osiągniesz.