Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie
Opublikowano: 05 Styczeń 2022
Olejki eteryczne to prawdziwy skarb dla człowieka. Oprócz wspaniałych zapachów, poszczególne olejki wykazują silne działanie prozdrowotne. Są pomocne między innymi w bardzo częstych w naszych czasach infekcjach górnych dróg oddechowych. Jednak ich bajeczne właściwości ludzie wykorzystują już od wieków. Skuteczność olejków eterycznych odkryły bowiem już najstarsze cywilizacje. Od dawna są one wykorzystywane chociażby do kosmetyki lub do gojenia ran. Dla przykładu australijscy Aborygeni nagminnie stosowali w tych celach olejek z drzewa herbacianego. Nie każdy wie, że niektóre olejki mają także właściwości odstraszające owady.
Jakie są właściwości olejków eterycznych i jakie zastosowania olejków - przyjrzyjmy się!
Olejki eteryczne - pozyskiwanie
Sposób wyprodukowania olejku jest zależny od jego późniejszego przeznaczenia. Jednym z podstawowych procesów jest w tym przypadku destylacja. Podczas tej operacji - za pomocą wody lub pary wodnej - z suszonych bądź świeżych roślin "wyciąga się" ich esencję. Inną metodą jest wyciskanie owoców - ten sposób stosuje się czasami do pozyskania olejków cytrusowych. Oprócz tego, można również użyć specjalnych, organicznych rozpuszczalników.
Zaś najstarszą metodą pozyskiwania olejków eterycznych jest tak zwany "enfleurage". Działa ona na zasadzie pochłaniania zapachów przez tłuszcze. Dzięki niej otrzymujemy olejek eteryczny z esencją nazywaną "absolutem" czyli taką, która zawiera praktycznie same lotne związki wonne.
Wszystkie te rozwiązania mają prowadzić do tego, aby w każdej kropli olejku była jak największa koncentracja dobroczynnych właściwości natury.
Olejki eteryczne - zastosowanie
Olejki mają bardzo szerokie spektrum zastosowania. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.
Kosmetyki z wykorzystaniem olejków eterycznych
Użycie które najbardziej nas tu interesuje, to oczywiście kosmetyczne. Jak działają olejki eteryczne? Istnieją olejki, które wspomagają porost włosów, jak i te przeznaczone do pielęgnacji skóry. Już kilka kropli olejku może zdziałać cuda.
Olejek eteryczny może się okazać zbawienny na kłopoty z naszym wyglądem. Za przykład może posłużyć wspomniany już we wstępie olejek herbaciany (a dokładniej z drzewa herbacianego), który zmniejsza stany zapalne skóry. Dobry kosmetyk z zawartością odpowiedniego olejku wspaniale oczyszcza skórę i odżywia ją.
Jak stosować olejki eteryczne?
Najlepiej kierować się wskazaniami producenta oraz pamiętać, że naturalne olejki eteryczne nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę. Koniecznie trzeba je rozcieńczyć. I tak - z zachowaniem tego kryterium - w produkcji kosmetyków dodaje się je np. do:
- kremów,
- balsamów,
- żelów,
- toników,
- maści.
W domowych warunkach, z zachowaniem ostrożności, również możemy stworzyć własne kosmetyki z dodatkiem olejków. Najczęściej dodajemy je do odpowiednio dobranego oleju bazowego (np. delikatnego oleju migdałowego lub oleju z awokado). Pamiętajmy, że najlepiej skonsultować wybór takich olejków ze specjalistą, stosować się do załączonych do produktów instrukcji i nie eksperymentować na własną rękę. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak nasze ciało zareaguje na dany olej, lepiej wcześniej przeprowadzić choćby test z niewielką jego ilością i na małej powierzchni ciała.
Olejki idealnie nadają się do użycia wraz z rollerami. Jeśli nie masz przeciwwskazań do korzystania z rollerów (uwaga: zanim przystąpisz do masażu, upewnij się czy nie należysz do tej grupy!), to taki zabieg wręcz powinien stać się Twoim zwyczajem. Specjalny derma roller, sam w sobie jest w stanie znacząco polepszyć kondycję naszej skóry. Jednak w połączeniu z olejkami może zadziać się magia. Masaż komórek i tkanek rollerem to istne SPA dla skóry. A olejki nie tylko wpłyną na jej odżywienie , ale też ułatwią sam zabieg, dając lepszy poślizg.
Uwaga: nie należy spożywać olejków eterycznych doustnie. Olejki posiadają fenomenalne właściwości jednak trzeba z nich korzystać ostrożnie (zawsze sprawdzaj etykietę producenta).
Olejki eteryczne jako wsparcie medycyny
Dzięki zawartym w olejkach wyjątkowym związkom, z powodzeniem używa się ich między innymi do wspomagania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych (np. popularny olejek eukaliptusowy).
Działanie olejków obejmuje jednak spory zakres. Zobaczmy jakie są ich przykładowe, możliwe działania:
- zmniejszają stany zapalne,
- niwelują objawy przeziębienia,
- wykazują działanie odkażające,
- wpływają pozytywnie na odporność organizmu,
- redukują bóle mięśni,
- wspomagają gojenie ran w obrębie jamy ustnej,
- są efektywnym elementem do przygotowywania inhalacji,
- mają ogólne działanie przeciwbólowe
W tym miejscu możemy złożyć słowa podziękowania naturze, która dostarcza nam tak dobre, naturalne środki do walki ze schorzeniami.
Olejek lawendowy i inne - w aromaterapii
Zdrowotne zastosowanie olejków nie ogranicza się do dolegliwości fizycznych. Równie dobrze możemy je stosować w celu poprawienia samopoczucia. W tej kategorii króluje m. in. olejek lawendowy, który doskonale koi nerwy.
Dzięki aromaterapii możemy z powodzeniem używać zapachów do polepszenia nastroju lub aby wspomóc walkę z konkretnymi psychicznymi lub emocjonalnymi dolegliwościami.
Odpowiednio dobrany olejek:
- łagodzi objawy stresu,
- działa pobudzająco,
- działa uspokajająco,
- wycisza,
- relaksuje
Aromaterapia wciąż pozostaje domeną medycyny alternatywnej, jednak coraz większa ilość lekarzy dostrzega jej benefity. Ostatecznie natura często sama wie co dla nas najlepsze, a jeśli oferuje nam tak potężną broń w walce z chorobami, to trzeba tylko nauczyć się z niej dobrze korzystać.
Rodzaje olejków eterycznych
Surowce na olejki zbiera się w przeróżnych częściach świata. Dzięki niebywałemu bogactwu natury, w zasięgu naszej ręki mamy takie olejki eteryczne jak, np.:
- olejek lawendowy,
- olejek goździkowy,
- olejek sosnowy,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek cytrynowy,
- olejek różany,
- olejek cedrowy,
- olejek bazyliowy,
- olejek szałwiowy,
- olejek miętowy,
- olejek jaśminowy,
- olejek jałowcowy,
- olejek z trawy cytrynowej,
- olejek rumiankowy,
- olejek imbirowy,
- olejek tymiankowy,
- olejek anyżowy,
- olejek kamforowy,
- olejek z drzewa sandałowego.
Poniżej natomiast prezentujemy przykładowe olejki oraz ich właściwości:
- olejek geraniowy - przeciwzapalny i na uspokojenie,
- olejek limetkowy - antyseptyczny (bakteriobójczy) i odświeżający ,
- olejek cyprysowy - przeciwreumatyczny, wspomaga gojenie,
- olejek rozmarynowy - tonizuje i działa przeciwbólowo, wykazuje działanie antyreumatyczne,
- olejek bergamotowy - antybakteryjny i przeciwwirusowy, ma działanie uspokajające i tonizujące,
- olejek z mięty pieprzowej - działa łagodząco, wpływa pozytywnie na samopoczucie łagodzi bóle głowy,
- olejek mandarynkowy - wspomaga w stanach depresyjnych, tonizuje.
Olejek eteryczny - podsumowanie
Zastosowanie olejków eterycznych jest szerokie i dobrze byłoby to wykorzystać da własnego dobra. Choć możemy wybierać olejki eteryczne po prostu wedle gustu, mądrze jest dobrać olejek eteryczny pod względem jego właściwości. Zwracajmy uwagę, aby wybierać naturalne olejki. Kupić olejki eteryczne możemy w różnych eko-sklepach lub aptekach, a jeszcze wygodniej w internecie. Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat zarówno konkretnych olejków, jak i akcesoriów do masażu.